خواص درمانی میوه خشک

خواص درمانی میوه خشک

میوه خشک چیست ؟

  خواص درمانی میوه خشک از دیر باز در طب سنتی مورد استفاده بوده وامروزه نیز همچنان مورد استفاده در همه کشورها می باشد. لذا قبل از بررسی این مطلب نگاهی اجمالی به شناخت میوه خشک می اندازیم.

در واقع میوه های خشک دسته ای از خشکبار است که طی فرآیندی سنتی و یا صنعتی مقدار زیادی از آب خود را از  دست داده است. اصطلاح “میوه خشک” طیف وسیعی از روشهای خشک کردن میوه ها  را شامل می شود.از دیرباز با خشک‌کردن آنها دانسته یا ندانسته، pHشان را پایین و طول مدت ماندگاری‌شان را بالا می‌بردند. ازجمله  میوه های خشک و سنتی ومعمولی مانند خرما ، انجیر ، آلو ، کشمش ، زردآلو  فاقد قند یا آب اضافه ای هستند و با برداشتن آب تشکیل می شوند. و انواع دیگر مانند ، زغال اخته ، گیلاس ، توت فرنگی و پرتقال معمولاً قبل از خشک شدن در  شربت شکر غوطه ور می شود.هرچند این میوه ها نیز بدون افزودنی شربت شکر قابلیت خشک شدن دارند . برخی نیز از انواع میوه های خشک در مقایسه با میوه های طبیعی آفتاب خشک از رنگ روشن تری برخوردار هستند که به دلیل افزودن  دی اکسید گوگردبه آنهاست. البته هریک از این افزودنی ها دلایل خاص خود را دارد. در هرصورت این سردرگمی را در بین مردم ایجاد می کند که مقدار ارزش غذایی چیپس میوه چقدر است. ویا می توان آن را بعنوان جایگزین میوه و یا تنقلات میان وعده ای ویا حتی یک قدم جلوتر یک وعده غذایی به حساب آورد.در این مقاله سعی شده  براساس آخرین یافته های محققان به بررسی خواص درمانی میوه خشک و مضرات آن به زبان ساده پرداخته شود.بسیاری از متخصصان تغذیه بر این باورند که میوه‌های خشک شده تا زمانی که به صورت متعادل مورد استفاده قرار بگیرند انتخابی مغذی و مناسب به حساب می‌آیند. در واقع تحقیقات جدید نشان داده‌اند خواص درمانی میوه‌های خشک با رژیمی سالم و کاهش چاقی در ارتباط است.

 

مصرف میوه خشک ویا میوه تازه؟

بدیهی است که مصرف میوه تازه  امری اجتناب ناپذیر است .و میوه کامل و غیرفرآوری شده همیشه بهترین انتخاب است. اما  دسترس نبودن همه میوه ها در تمام فصول و عدم نگهداری طولانی مدت میوه تازه یک دغدغه است . ونکته مهمتربرخی از خواص درمانی چیپس میوه است که گاها در میوه تازه دیده نمی شود. و لذا توصیه مصرف میوه خشک به جهت عدم مصرف میوه تازه براساس ذائقه افراد و نبود میوه تازه است . مهمتر از آن بهترین جایگزین انواع تنقلات از قبیل پفک وچیپس و..  و آبمیوه های صنعتی  می باشد .

از آنجا كه فرايند خشک كردن موجب از دست رفتن مقاديری مواد مغذى  و افزايش درصد انرژى و قند در ميوه ها مى شود.غالبا این تفکر حاکم است که با وجود میوه های تازه نباید ازچیپس میوه استفاده کرد.واما باید دانست تمام تغييرات در ميوه هاى خشک فقط تخريبى نبوده و گاهى از اوقات، اثرات ويژه اى براى حالت خشک برخى ميوه ها وجود دارد كه در تازه ى آنها اين اثرات كمتر است. به عنوان مثال، آلوى خشک اثر ملينى بيشترى نسبت به آلوى تازه دارد. مشابه همين اثر را در انجير خشک و توت خشک نيز مى توان مثال زد.برخى از ميوه هاى خشک تا چهار برابر انواع تازه ى خودشان آنتى اكسيدان دارند. ميوه هاى خشک به دليل داشتن فيبر، آهن، سلنيوم و پتاسيم بالا انتخاب خوبى براى افراد دچار كمبود اين مواد هستند.

خواص درمانی میوه خشک چیست؟

ا- کنترل اشتها با میوه خشک:

میان وعده با مفاهیمی مانند غذای “ناخواسته” یا کالری خالی همراه است. که معمولاً باعث از دست دادن کنترل اشتهامی شود. و با مصرف بیش از حد تنقلات  گاها چاقی را به همراه دارد. این دیدگاه بیان می شود که برای خنثی کردن الگوهای میان وعده کنونی ، بهتر است یک میان وعده پرچرب را با یک میان وعده چیپس میوه سالم  جایگزین کنیم. این بدان معنا نیست که تنقلات میوه خشک به معنای مطلق “خوب” و دیگران “بد” هستند ، ولی انتخاب میان وعده های مناسب یک استراتژی بالقوه برای بهبود کنترل اشتها است. از جمله فواید درمانی میوه های خشک استفاده از آن به عنوان یک میان وعده مناسب است. که حس سیری در فرد ایجاد می کند. و همچنین عاملی برای گوارش راحتر است. زیرا منبع غنی از فیبر می باشد. از این رو مصرف میوه خشک می تواند یک راهکار مفید برای بهبود کنترل اشتها باشد.

2- چیپس میوه مناسب برای سلامت دستگاه گوارش :

در واقع چیپس میوه منبع غنی فیبر ها می باشند. خصوصا آلو خشک و زرد آلو خشک که خاصیت ملینی دارند به افراد دچار یبوست پیشنهاد می شود.وجود فیبر عمل گوارش را آسانتر کرده و گاها با افزایش وزن مدفوع وتعداد دفع آن خطر ابتلا به سرطان رود را کاهش می دهد.توصیه های امروزی پزشکان مبنی بر مصرف زیاد میوه وسبزیجات به دلیل فیبر بالای آنهاست ودریافت حدودا 30 گرم فیبر در روز نیاز هر فرد است .که متاسفانه خصوصا در میان کودکان بامصرف انواع تنقلات صنعتی دریافت فیبر کاهش یافته است. لذا اکیدا توصیه می شود نگاه درمانی به میوه های خشک در کنار مصرف تنقلات داشته باشیم.

3- میوه خشک وسلامت قلب و عروق :

یکی از اصلی ترین ماده موجود در میوه های خشک پلی‌فنول‌ می باشد. فواید مهم پلی‌فنول‌ها برای سلامتی، به نقش آنتی‌اکسیدانی‌ آن‌ها مربوط می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها به توانایی در مبارزه با آسیب سلولی معروف هستند. پلی‌فنول‌ها می‌توانند بر ژن‌ها و حتی  روی باکتری‌های روده هم تأثیرگذار باشند.  ولی اصلی ترین تاثیر آن کاهش خطر ابتلا به شرایط مزمن متابولیک مانند بیماری قلبی عروقی و دیابت نوع 2 است. زیرا کلسترول بد خون را کاهش و کلسترول خوب خون را افزایش می‌دهد.  وهمچنین حساسیت به انسولین را افزایش و سرعت هضم و جذب قند در بدن را هم کاهش بدهند.که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

بنابراین با توجه به خواص درمانی میوه های خشک توصیه به مصرف مداوم آنها می شود حتی طی آزمایشات اخیر نشان  می دهد که کشمش و آلوی خشک منبع غنی از پلی فنول نسبت به انگور و آلوی تازه دارند.

مضرات میوه خشک چیست؟

1- آیامیوه خشک قند اضافی دارد؟

وجود قند زیاد به نسب حجم پایین  چیپس میوه است . زیرا آب موجود خشک شده و مقدار قند آن افزایش یافته است  و از طرفی برخی از میوه ها را بعد از اسلایس کردن در محلول شربت قندی غوطه ور می کنند که خود عاملی برای افزایش قند میوه خشک شده می باشد. توصیه می شود در مصرف آن زیاده روی نشود0و همچنین قند موجود در آن ممکن است دندان ها آسیب می زند.

2- آیا میوه های خشک مواد نگهدارنده دارند؟

به برخی از میوه های خشک از جمله موزخشک و.. به دلیل حفظ شفافیت وماندگاری بالاتر از سولفید گوگرد استفاده می کنند که این مواد خصوصا در افرادی که مبتلا به آسم هستند امکان ایجاد حساسیت دارد. البته توصیه می شود از میوه خشک های ارگانیک استفاده شود.

یکی از روش های کاهش مضرات میوه خشک ، به نحوه تولید میوه خشک بستگی دارد.

در این باره مقاله طرزتهیه میوه خشک را حتما بخوانید.

بهترین روش مصرف میوه خشک چیست؟

این مطلب را نیز در نظر داشته باشیم که امروز براساس آخرین تحقیقات پژوهشگران اروپا در سال 2018 (که در مقاله ای در سایت tandfonlineبه چاپ رسیده است) چیپس میوه را می توان بعنوان یک وعده غذایی فرهنگ سازی نمود. چالش های تغذیه ای امروزی شامل چگونگی افزایش مصرف میوه ، سبزیجات در جهت تامین فیبروکاهش مصرف مواد قندی در چارچوب یک رژیم غذایی خوش طعم ومتنوع  است. لذا میوه های خشک را می توان بعنوان بخشی از رژیم غذایی ، ترویج بیشتری داد زیرا از نظر فیبر سرشار ، چربی کم و یک منبع غلیظ از ریز مغذی های مختلف هستند.  ونسبت به برخی از میوه های تازه ، میوه خشک برای مصرف کنندگان مناسب بوده و ماندگاری بالایی دارد. در حالیکه ممکن است نسبت به میوه تازه یا سایر گزینه های دیگر گران به نظر برسد ولی  به دلیل وزن کم میوه خشک به ازای هر قسمت ، ممکن است خوردن دو قسمت آسانتر از خوردن دو قسمت از میوه کامل باشد ، این امر باعث افزایش توانایی در مصرف مواد مغذی در حجم کمتری می شود.لذا با ایجاد یک رژیم غذایی متعادل روزانه ویا هفتگی خصوصا برای کودکان جدا از نگاه تغذیه چیپس میوه  نگاهی درمانی به آن داشت.

لطفا نظرات و دیدگاه انتقادی و اصلاحی خود را در مورد مقاله فوق با ما به اشتراک بگذارید.

 رسالت ما در فروشگاه اینترنتی اُلارا ابتدا افزایش سطح آگاهی و دانش است.

درباره ما بیشتر بدانید.

 میوه خشک را در فروشگاه اینترنتی میوه خشک اُلارا با بهترین کیفیت تهیه نمائید.

در فروشگاه اُلارا  روش پرداخت و ارسال را  آسان کرده ایم.خرید لذت بخش خواهید داشت.

در صورتی که مشترک شوید از تخفیفات اُلارا بهره مند خواهید شد.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید. ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه