خانه » خواص میوه خشک

خواص میوه خشک

میوه خشک در فرآیندی به دست می‌آید که درصد بسیار زیادی از آب موجود در میوه گرفته می‌شود. این فرآیند باقی میوه‌ها را همچنان سالم نگه می‌دارد، بنابراین قسمت باقی مانده از نظر مواد مغذی ارزش بالایی دارد و می‌تواند همچنان خوشمزه باشد.

بسیاری از متخصصان تغذیه بر این باورند که میوه‌های خشک شده تا زمانی که به صورت متعادل مورد استفاده قرار بگیرند انتخابی مغذی و مناسب به حساب می‌آیند. در واقع تحقیقات جدید نشان داده‌اند خوردن میوه‌های خشک با رژیمی سالم و کاهش چاقی در ارتباط است.

البته میوه کامل و غیرفرآوری شده همیشه بهترین انتخاب است. اما وقتی بحث انتخاب بین انواع میوه است، میوه‌های خشک همیشه از آب میوه و یا میوه نخوردن انتخاب بهتری هستند. مزایا و معایب سلامتِ میوه‌های خشک مزایا سرشار از فیبر حاوی آنتی اکسیدان حاوی مقدار زیادی مواد مغذی ذخیره کردن، جا به جایی و خوردن‌شان ساده است.

فیبر: میوه‌های خشک به همان اندازه میوه‌های کامل فیبر دارند.

فیبر به روش‌های مختلفی سلامت را تقویت می‌کند.

چند نمونه از این موارد: بهبود سلامت روده، پایین آوردن کلسترول، کمک به کنترل قند خون، کمک به تثبیت وزن، سلامت یا بهبود کاهش وزن

آنتی اکسیدان‌ها: آنتی اکسیدان‌ها سلول‌ها را در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند که می‌توانند باعث بیماری‌های قلبی، سرطان و دیگر بیماری‌ها شود.

بر اساس تحقیقات، میوه‌های خشک شده به همان اندازه میوه‌های کامل آنتی اکسیدان دارند.

مواد مغذی: در کنار فیبر، میوه‌های خشک حاوی سطح بالایی از ویتامین‌ها و مواد مغذی هستند که برای داشتن یک برنامه غذایی سالم و سلامت بدن ضروری‌اند.

بسته به نوع میوه‌ای که می‌خورید، این مواد مغذی عبارتند از: ویتامین A، ویتامین K، پتاسیم، آهن، منیزیم

دسترسی: میوه‌های خشک عمر طولانی دارند و به سادگی می‌توانند به عنوان میان وعده مورد استفاده قرار بگیرند و یا جا به جا شوند. به همراه بردن سیب یا آناناس به صورت کامل شاید دشوار باشد اما یک بسته از همین میوه‌ها به صورت خشک جا به جایی ساده‌تری دارد.

وقتی میوه خشک مصرف می‌کنید دیگر نگران نیستید که خراب یا از مزیت آن کاسته شود.

معایب

قند و کالری متمرکز: دلیل اصلی که میزان مواد مغذی میوه‌های خشک فرق دارد، این است که یک وعده از آن کالری بالایی در خود دارد. برای مثال یک فنجان بلوبری دارای ۸۵ کالری است در حالیکه یک فنجان بلوبری خشک شده حدود ۵۰۰ کالری دارد.

اگر می خواهید از میوه های خشک استفاده کنید باید به خوبی به مقدار آن توجه داشته باشید. می‌توانید میوه‌های خشک را با دیگر غذاهای سالم مانند آجیل‌ها ترکیب کنید تا کالری آن متعادل شود.

قند اضافه شده و مواد نگهدارنده: میوه‌های خشک شده‌ای که داخل بسته‌بندی از فروشگاه‌ها می‌خرید، ممکن است حاوی قند اضافه شده باشند. قند اضافه شده می‌تواند منجر به اضافه وزن، افزایش خطر دیابت و دیگر مشکلات سلامت شود. سولفیدها که اغلب برای حفظ میوه های خشک استفاده می شوند، با حملات آسم و میگرن در ارتباط هستند.

انتخابی که کمتر سالم است: نمی توان گفت میوه های خشک می توانند جایگزینی همیشگی برای میوه های کامل باشند. فیبر موجود در میوه های تازه خاصیت و آب بیشتری در خود دارد. بنابراین یک قطعه میوه کامل و تازه برای دستگاه گوارش‌تان راضی کننده تر خواهد بود. در برخی موارد حتی مواد مغذی نیز در طول فرآیند خشک کردن میوه ها کاهش می یابد.

بسیاری از این میوه های خشک، میان وعده های محبوب را می سازند مخصوصا اگر میزان وعده توصیه شده را رعایت کنید. آلو سیاه به خاطر فیبر بالایی که دارد در کنار خرما بسیار محبوب است. خرما با اینکه قند بالایی دارد اما جایگزین مناسبی برای شکر و عسل در اسموتی است.

بهترین روش برای استفاده از میوه خشک در برنامه غذایی

بزرگ ترین جنبه منفی میوه های خشک، این است که مقدار زیادی قند اضافی و متمرکز دارد که باعث بالا رفتن کالری آن شده و در مقایسه با میوه های کامل، به سادگی
می توان در خوردنش زیاده روی کرد. یک مشت کامل انگور، کالری بسیار کمتری از یک مشت پر کشمش دارد.

چند راهکار سالم برای استفاده از میوه های خشک: می توانید میوه های خشک را با آجیل ها ترکیب کنید. البته آجیل، از غذاهایی است که کالریش متمرکز است و باید میزان یک وعده را رعایت کنید.

همچنین می توانید میوه خشک را با خود به مسافرت ها و پیک نیک ها ببرید، چون هم حملش ساده تر است و هم نگران خراب شدنش نیستید.

می توانید مقداری میوه خشک را روی غلات صبحانه یا ماست خود اضافه کنید تا از خواص آن برخوردار شوید. حتی می توانید از میوه های خشک در سالادها یا کنار برخی دیگر از غذاها نیز استفاده کنید. میوه های خشکی مانند خرما را می توانید با پنیر پر کنید و به عنوان فینگر فود میل کنید

By |۱۳۹۸-۳-۳۰ ۰۹:۰۵:۴۵ +۰۴:۳۰۹ام خرداد, ۱۳۹۸|دسته‌بندی نشده|0 Comments

Leave A Comment